Mer flexibla turordningsregler gav fler jobbchanser för utsatta grupper

När småföretag fick större flexibilitet vid uppsägningar blev de mindre selektiva när de rekryterade. Antalet nyanställningar ökade och något fler anställdes från grupper som har svårt att etablera sig. Det visar en ny rapport från IFAU.

Publicerades: 27 november 2025

Författare: Jan Sauermann, Och Sebastian Butschek, Och

År 2001 ändrades turordningsreglerna i lagen om anställningsskydd. Småföretag fick undanta två personer vid uppsägningar på grund av arbetsbrist. Det gjorde det mindre riskfyllt att anställa, eftersom företagen fick ett större handlingsutrymme om en rekrytering inte fungerade.

Ett nytt rekryteringsmönster

De förändrade turordningsreglerna innebar att småföretag i större utsträckning sade upp anställda som tidigare haft starkare skydd. Företagen rekryterade också fler personer till följd av reformen och de sänkte lägstanivån vid nyanställningar med avseende på anställdas förmåga. Personer som har svårare att etablera sig på arbetsmarknaden som unga, utrikes födda och långtids­arbetslösa fick något bättre jobbchanser.

– Småföretagen sänkte rekryteringströskeln och blev mindre selektiva i sin rekrytering efter reformen. När det blev enklare att välja vem som skulle säga upp började de helt enkelt anställa personer som tidigare nog uppfattats som mer osäkra kort och som inte skulle ha nått över tröskeln, säger Jan Sauermann som är en av forskarna bakom rapporten.

–Vi visar att anställningsskyddets utformning inte bara påverkar sysselsättningen, hur många som jobbar, utan även vilka som får jobben i de här småföretagen, avslutar Jan Sauermann.

Effekterna var störst i de allra minsta företagen och minskade ju större företagen var. Företag med fler än tio anställda omfattades inte av reformen.

Metod och datamaterial

Forskarna jämför utvecklingen i småföretag som omfattas av reformen med liknande företag som inte berördes, före och efter reformen. En skillnad-i-skillnader-metod. De använder registerdata för perioden 1993–2004 och följer samtliga nyanställningar i företag med mellan 2 och 19 anställda. Rekryteringar kopplas till tre mått på individens förmågor eller förutsättningar: grundskolebetyg, mönstringsdata för män samt ett lönebaserat AKM-mått.

Kontakt

Rapport 2025:26 Anställningsskydd och företagens rekrytering – Konsekvenser av förändringen i turordningsreglerna är skriven av Sebastian Butschek vid University of Innsbruck och Jan Sauermann vid IFAU. Rapporten sammanfattar och vidareutvecklar resultaten i IFAU Working paper 2025:22. För mer information, kontakta Sebastian Butschek på sebastian.butschek@uibk.ac.at eller Jan Sauermann jan.sauermann@ifau.uu.se