Sidans innehåll
Lönebildning och arbetslöshet
Lönebildningen påverkar arbetslösheten på lång och kort sikt. Lönen är ”priset” arbetsgivare betalar för sin arbetskraft och är av stor betydelse för vilken mängd arbetskraft som arbetsgivarna efterfrågar. Hur lönebildningen fungerar har också betydelse för i vilken utsträckning störningar i ekonomin får långvariga effekter på arbetslösheten.
Institutionella förändringar, till exempel i arbetsmarknadspolitikens utformning, har effekter på lönebildningen. Kunskap om dessa samband är avgörande för att förstå den långsiktiga arbetslösheten, konjunktursvängningarnas genomslag på arbetsmarknaden och olika gruppers skilda inkomster och sysselsättning.
Lönespridning
Vi studerar också lönespridningen, d.v.s. skillnaderna mellan dem som har högst och lägst lön. Kunskap om hur löneskillnaderna ser ut och vad som påverkar dem är viktig. Lönespridningen leder till att individer kan konsumera olika mycket, men påverkar också arbetsmarknaden genom att den styr incitament för vidareutbildning samt geografisk och yrkesmässig rörlighet.
Forskningen behandlar också hur de svenska lönesättningsinstitutionerna fungerar, och hur detta har förändrats över tiden. Centrala frågor berör utvecklingen av förklaringsfaktorer bakom lönespridningen och hur lönerna för olika grupper av anställda påverkas när företagens villkor och situationen på de lokala arbetsmarknaderna förändras.
Nya rapporter
Sök igenom alla rapporter.
Alla rapporter-
Hur går det för personer i rutinyrken som förlorar sitt jobb?
Yaroslav Yakymovych
-
Perspektiv på konsumtionsbeskattning
Spencer Bastani
-
Företagens produktivitet och inkomstskillnader mellan invandrade och infödda
Cristina Bratu Stefano Lombardi Anna Thoresson Olof Åslund
-
Arbetsmarknadseffekter av konjunkturnedgångar
Mattias Engdahl Martin Nybom
-
Finansiellt risktagande och könslönegapet
Per-Anders Edin Håkan Selin
-
Trender i absolut inkomströrlighet i Europa och Nordamerika
Adrian Adermon Martin Nybom
Nya working papers
Sök igenom alla working papers.
Alla working papers-
Automation when skills are bundled
Sofia Hernnäs
-
Consequences of job loss for routine workers
Yaroslav Yakymovych
-
The unequal consequences of job loss across countries
Edoardo Acabbi Cristina Barcelo Antoine Bertheau Andreas Gulyas Stefano Lombardi Raffaele Saggio
-
Learning-by-doing and productivity growth among high-skilled workers: evidence from the treatment of heart attacks
Stefan James Bo Lagerqvist Petter Lundborg Johan Vikström
-
Productivity shocks, long-term contracts and earnings dynamics
Neele Balke Thibaut Lamadon
-
How much should we trust estimates of firm effects and worker sorting?
Stephane Bonhomme Kerstin Holzheu Thibaut Lamadon Elena Manresa Magne Mogstad Bradley Seltzer