Sidans innehåll
Under mer än 50 år har invandringen till Sverige varit omfattande. Andelen utlandsfödda i befolkningen är idag hög i en internationell jämförelse. I forskningen kring invandring och arbetsmarknad finns två stora frågor:
Hur lyckas de som invandrar och vad påverkar etableringen?
Forskningen utgår ofta ifrån humankapitalteorin. Den förutsäger att invandrade till en början kommer att ha en svagare ställning eftersom de saknar t.ex. språkkunskaper, men att skillnaderna minskar efterhand. En omfattande litteratur studerar hur dessa mönster har sett ut i olika länder och tidsperioder.
En annan ofta studerad fråga är om diskriminering gör att personer med utländsk bakgrund även på lång sikt löper högre risk för arbetslöshet och har lägre löner. Andra studier fokuserar på vilken roll segregation och etniska nätverk spelar för den ekonomiska integrationen, eller på hur olika introduktions- och arbetsmarknadspolitiska åtgärder påverkar etableringen på arbetsmarknaden.
Hur påverkas andra arbetstagare och ekonomin som helhet?
Hur invandring påverkar t.ex. löner och sysselsättning beror på om invandrarna konkurrerar med eller kompletterar dem som redan finns på arbetsmarknaden. Lönebildningen kan påverkas, framför allt i de branscher och yrken där det finns många invandrade. Men invandring kan också bidra till ökade investeringar, vilket kan leda till ökad sysselsättning. Regler för internationell rörlighet, t.ex. utvidgningen av EU, är också betydelsefulla för hur arbetsmarknaden fungerar för olika yrkesgrupper.
Nya rapporter
Sök igenom alla rapporter.
Alla rapporter-
Mamman som förvald barnbidragsmottagare -Effekter på långsiktig fördelning av barnbidraget och jämställdhet i hushållet
Erica Lindahl Olof Rosenqvist Håkan Selin
-
Invandrade lärares erfarenheter efter Snabbspåret för lärare och förskolelärare och kompletterande lärarutbildningar
Catarina Enemou Elin Ennerberg
-
Flyktingar och flyktinganhörigas etablering på arbetsmarknaden i Stockholm, Göteborg och Malmö
Mattias Engdahl Linus Liljeberg
-
Studiebidrag i stället för lån? Effekten av rekryteringsbidraget för studiedeltagande och arbetsmarknadsutfall
Gunnar Brandén
-
Förlorad tid eller förberedelser för integration?
Mattias Engdahl Olof Rosenqvist Olof Åslund
-
Företagens produktivitet och inkomstskillnader mellan invandrade och infödda
Cristina Bratu Stefano Lombardi Anna Thoresson Olof Åslund
Nya working papers
Sök igenom alla working papers.
Alla working papers-
Gender-targeted transfers by default? Evidence from a child allowance reform in Sweden
Erica Lindahl Olof Rosenqvist Håkan Selin
-
Replacing student grants with loans. Evidence from a Swedish policy reform.
Gunnar Brandén
-
Limbo or leverage? Asylum waiting and refugee integration
Mattias Engdahl Olof Rosenqvist Olof Åslund
-
Firm productivity and immigrant-native earnings disparity
Cristina Bratu Stefano Lombardi Anna Thoresson Olof Åslund
-
Immigrant peers in the class: responses among natives and the effects on long-run revealed preferences
Helena Holmlund Erica Lindahl Sara Roman
-
Gig-jobs: stepping stones or dead ends?
Adrian Adermon Lena Hensvik
Remissvar
Forskare/utredare
Forskning på gång
-
Utvärdering av språkpraktik
-
Professionella nätverk och utrikes föddas etablering på arbetsmarknaden
-
Nordisk jämförande analys av nyanländas integration efter avslutat etableringsprogram
-
Utländsk bakgrund och utträdet från arbetsmarknaden
-
Hur påverkade vårdnadsbidraget barns deltagande i förskola och senare skolresultat?
-
Föräldrapenning och nyanlända familjers integration i arbetsliv och förskola