Sidans innehåll
Sjukförsäkringen och pensionssystemet ger ekonomisk trygghet vid nedsatt arbetsförmåga och ålderdom. Arbetslöshetsförsäkringen har motsvarande syfte vid arbetslöshet. De flesta svenskar får någon gång under livet ersättning från dessa försäkringar. Även om individen kanske sällan tar del av försäkringarna ger själva vetskapen om att vara försäkrad en trygghet. På senare år har privata och avtalsbaserade försäkringar som kompletterar socialförsäkringarna ökat i betydelse. Intressant överblick av forskningen ges till exempel i Reformerna inom sjukförsäkringen under perioden 2006–2010: Vilka effekter kan vi förvänta oss?
Försäkringarnas regler och ersättningsnivåer kan påverka människors vilja och möjligheter att arbeta. Därför berör den forskning som bedrivs framför allt:
- Hur ersättningsnivåer och fasta tidsgränser påverkar arbetsutbud och hälsa
- Hur olika försäkringar samspelar med varandra, d.v.s. om och i så fall hur personer förflyttas mellan olika försäkringar och om ersättningsnivåerna i de olika försäkringarna påverkar i vilken av försäkringarna som individen hamnar
- Hur normer och attityder som etablerats inom familjen, bland kollegor och vänner och i samhället i stort påverkar i vilken omfattning individen själv använder försäkringarna.
Nya rapporter
Sök igenom alla rapporter.
Alla rapporter-
Arbetsmarknads- och hälsoeffekter av IVF: Lärdomar från ändrad medicinsk praxis i Sverige
Sonia Bhalotra Damian Clarke Hanna Mühlrad Mårten Palme
-
Inkomster bland personer med svår psykisk sjukdom
Marcus Eliason
-
Insatser för unga arbetslösa med nedsatt arbetsförmåga
Caroline Hall Inés Hardoy Kristine von Simson
-
Hur påverkas arbetsutbudet av information om jobbskatteavdraget?
Pär Nyman Linuz Aggeborn Rafael Ahlskog
-
Pensionssystemens drivkrafter till ett längre arbetsliv
Lisa Laun Mårten Palme
-
Coronapandemin, arbetsinkomsterna och välfärdssystemets skyddsgrad
Adrian Adermon Lisa Laun Patrik Lind Jan Sauermann Anna Sjögren Martin Olsson
Nya working papers
Sök igenom alla working papers.
Alla working papers-
Health and labor market impacts of twin birth: Evidence from a Swedish IVF policy
Sonia Bhalotra Damian Clarke Hanna Mühlrad Mårten Palme
-
Earnings losses and the role of the welfare state during the COVID-19 pandemic: evidence from Sweden
Adrian Adermon Lisa Laun Patrik Lind Jan Sauermann Anna Sjögren Martin Olsson
-
The financial situation of people with severe mental illness in an advanced welfare state
Marcus Eliason
-
Mothers’ birth giving status and the division of parental leave. A comparison of adoptive and biological parents
Ylva Moberg Maaike van der Vleuten
-
Policies for young adults with reduced work capacity
Caroline Hall Inés Hardoy Kristine von Simson
-
Filling in the blanks. How does information about the Swedish EITC affect labour supply?
Pär Nyman Linuz Aggeborn Rafael Ahlskog
Remissvar
Forskare/utredare
Forskning på gång
-
Arbetsmarknads- och hälsoeffekter av IVF: Lärdomar från ändrad medicinsk praxis i Sverige
-
Socialförsäkringarna inför utmaningen från gig ekonomin - socialförsäkringsskydd för plattformsarbete och andra i nya arbetsformer
-
Effekter av höjd ersättningsnivå för lägstanivådagar
-
Föräldrapenning och nyanlända familjers integration i arbetsliv och förskola
-
Tidsbegränsade uttag i tjänstepensionen
-
Betydelsen av en mer närvarande pappa för barns hälsa och skolresultat